RodičeVýživa

Výživa je důležitá

Výživa

Dovoluji si publikovat článek, do kterého nebudu zasahovat. Stále řešíme jak trénovat, kolik trénovat, specializovat se nebo ne a další věci spojené s tréninkem. Ale téměř nikdo neřeší, co udělat pro tělo mladého sportovce. Jak mu co nejlépe vrátit energii, jak mu pomoci v regeneraci, aby bylo plně připraveno na další trénink, aby mohlo růst. Určitě každý z nás slyšel, že nemá-li tělo potřebné živiny po výkonu začně „pálit svaly“, aby si udělalo energii. S rukou na srdce, kolik rodičů dává po tréninku či zápase svému svěřenci ovoce, aby mohl začít co nejdříve regenerovat?

Jak je možné, že Švédi, Američani jsou v juniorských kategoriích o hodně statnější než Češi? Jak je možné, že většina našich hráčů jede za Oceán a během první sezóny nabere kolem 10kg a cítí se silnější než před tím? Hodně mladým hokejistům u nás už rodiče dopřejí soukromé individuální tréninky na ledě a suchu, čímž se blížíme americe.  Bohužel neznám nikoho, kdo by řešit otázku stravy, což je také obrovský činitel, který se podepisuje na výkonu sportovce. Za svoji profesionální kariéru jsem poznal 3 výživé poradce, dle jimi sestavených jídelníčků jsem se řídil. Jen jeden z nich byl člověk na správném místě. Pod jeho vedením jsem se cítil fyzicky nejlépe za celou moji kariéru. Bohužel jsem na něho narazil jako na posledního, ale po jeho doporučeních jsem už nezažil po zápasový den, kdy mě bolely nohy, že jsem sotva bruslil a po tréninku jsem půl dne prospal. Nestalo se, aby mě při zápase chytil „hlaďák“. Proto i zde je potřeba pečlivě vybírat.

Abych to shrnul k dobrému tréninku patří dobrá strava. Nejdůležitější je kvalita potravit. Když jíme odpadky, tak bude naše tělo vypadat a takový podá výkon. Když budeme jíst organické potraviny a ovoce, naše tělo dostane několikanásobně více živin než z konvečních potravin plných pesticidů. Jelikož je tato problematika strašně obsáhlá nebudu ji řešit v tomto článku. Jen dodám, že je volbou každého z nás jak kvalitní potraviny do svého těla vkládáme. Měli bychom to brát jako investici do sebe sama a do našich mladých sportovců.

Teď už samotný článek…

PRO HOCKEY TRAINING

Richard Jareš

„To co jíme po výkonu má veliký vliv na náš výkon. Sportovec by měl začít jíst ihned po tréninku či zápase. Zamyslete se na těmito 4 Rs, když budete plánovat co si dáte po výkonu.

+ REHYDRATACE – čokoládové mléko je skvělá volba, ikdyž rehydratace není jediný efekt, které nám čokoládové mléko přináší. Doplnění proteinů a sacharidů je také důležitý benefit. Nedávné studie ukazují, že dvě až tři skleničky čokoládového mléka plně doplní palivo, tak není potřeba šetřit.

+ POSÍLENÍ – velice důležité je posílení imunitního systému, zvláště v zímních sportech během zimy a v chřipkovém období. Vybírejte potraviny bohaté na přírodní antioxidanty (tmavé hroznové víno, borůvky, maliny, jahony, špenát) jsou skvělou volbou.

+ OPRAVA – svalová tkáň potřebuje po výkonu opravit a regenerovat. Přešně pro tuto činnost je skvělým nástrojem protein, který se rychle vstřebává. Mléko, jogurt, kefír jsou plné proteinu.

+ DOPLNĚNÍ – Zaměřme se také na doplnění zásob glycogenu, což je důležité hlavně při turnajích. Ideální jsou smoothie, která obsahují sezónní čerstvé ovoce a zeleninu a jsou doplněny organickým jogurtem“

Výživa

Comment here