DorostGólmani

Jak správně dělat strečink + ukázka tréninku gólmanů

Nový trenér,specialista na kompenzační cvičení a strečink pro hráče ledního hokeje-trenérka Magdalena Magner:
Vystudovala vyšší školu sportovní v Raczibori, obor fyzická příprava, specializace trenérská pro lední hokej, plavání a sportovní strečink.

Pracuje u dětí a mládeže v hokejovém klubu HC Karviná a i jako kondiční trenér a trenér strečinku u prvoligového týmu mužů AZ Havířov, a také jako specialista na strečink brankářů.

Protože se aktivně věnovala boxu tak i tento sport trénuje jako doplňkový pro malé i velké hokejisty.“

O strečinku píše:

Strečink, nepostradatelná součást sportovního výkonu a tréninku, se příliš často do hledáčku sportovců nedostává. Nejedná se tak o oblíbenou činnost a strečink je velmi často opomíjen. Proč tomu tak je a z jakého důvodu ho zařadit do trénink?

Strečink pochází z anglického slova „stretch“ a znamená roztažení, napětí, napínání, natažení, rozpínání. Strečink je účinnou metodou, která přirozeně a šetrně připraví svaly i oběhový a dýchací aparát na zvýšenou zátěž nebo na běžné fungování lidského těla – tedy slouží jako ranní rozcvička. Není proto určená jen sportovcům, ale i jen těm, kteří chtějí svá těla udržovat v dobrém stavu a užívat vhodné a časově nenáročné cviky.

Strečink vytváří optimální soulad tělesných funkcí, brání poškození svalových vláken, především z chladu, zkracuje dobu prodlev pohybových reakcí a zlepšuje také celkový sportovní výkon. Rozcvička je nedílnou součástí sportovního tréninku a díky její pružnosti je možné zařadit ke každému tréninku.

Proč je strečink důležitý?

  •     Zvyšuje výkonnost – odraz ve zvyšování efektivnosti prováděných pohybů
  •     Udržuje pružnost svalů a šlach
  •     Předchází svalové nerovnováze – vyrovnání jednostranné svalové zátěže a zkrácení ztuhlých svalových oblastí
  •     Vede ke správnému držení těla, správnému dýchání a účelnému i šetrnému pohybu zároveň
  •     Zlepšuje kloubní pohyblivost a ohebnost celého těla
  •     V kombinaci s dalším cvičení podporuje rozvoj veškerých pohybových schopností a dovedností
  •     Je účinný a šetrný vůči protahované tkáni
  •     Snižuje tělesné napětí a uvolňuje celé tělo
  •     Působí preventivně proti svalovým a kloubním úrazům, především snižuje riziko tzv. tupých poranění – natrhnutí svalů, šlach a svalových úponů
  •     Zvyšování odolnosti vůči únavě
  •     Způsobuje lepší reakci, pohotovost a soustředění pro další činnosti
  •     Udržování dobré tělesné i duševní kondice

Pár rad na začátek

Strečink by se neměl začínat bez zahřátí a prokrvení svalů. Vhodné je si chvíle zaběhat, udělat pár dřepů či několik krouživých pohybů pažemi. Celé tělo, s důrazem na procvičovaný sval, musí být maximálně uvolněné, neboť ztuhlý a napjatý sval nelze kvalitně protáhnout.

 

Před cvikem zaujměte polohu a pohyb provádějte pomalým a plynulým pohybem. Když ucítíte v protahovaném svalu napětí, zpomalte nebo zastavte. Musíte pociťovat pouze mírný tah, v žádném případě se nerozcvičujte přes bolest. Při protahování postupujte velice pomalu, dejte si na čas a k dané části těla se také pomalu nahýbejte. Jeden cvik by měl trvat 20–30 sekund, podle potřeby jednotlivé cviky opakujte vícekrát.

Při cvičení mějte na paměti, že strečink je individuální a je tedy důležitý váš vlastní pocit z protažení, nikoli dosažený rozsah. Nepřepínejte se. Takové cvičení by mělo druhý den nepříjemné bolestivé následky nebo by mohlo dojít k natrhnutí některého ze svalů. Pro strečink je také důležité pochopit podstatu strečinkových cvičení, to znamená dělat je správně, aby byla skutečně účinná. Vždy protahujte obě poloviny těla, zachovejte rovnováhu.

 

Pokud s cvičením začínáte, volte jednoduché cviky a postupně prodlužujte dobu protahování. Při strečinku musíte být plně soustředění, zachovávat správnou pozici a obsah cvičení, udržovat rovnováhu mezi jednotlivými částmi těla a pravidelně dýchat, především dbejte na aktivní zdůrazněný výdech.

Po kvalitním strečinkovém cvičení jsou svaly protažené a připravené na zvýšenou zátěž, která po takovémto protažení může trvat až 90 minut. Pokud se sportovat nechystáte a strečink sloužil pouze jako protažení do běžného dne, účinky mohou trvat až dva dny – zlepší se vaše kloubní pohyblivost a získáte pocit pružnosti svalů. Pokud strečink provozujte pravidelně, jistě vás potěší zmírnění či vymizení bolesti šíje, kyčlí a zad.

11665756_969058859781065_7521481399719974007_n 11665645_969058779781073_9052816788384361392_n 11665427_969058806447737_2938473506909208836_n 10547596_969058739781077_7066196772011303930_n Magdalena

Comment here